Merry Christmas Mood

By Veronika - 10:24
Zhluboka se nadechnu a zavřu oči, jsem unavená. Na stole mám oloupané mandarinky, vůni kokosových kuliček a perníčků doplňuje Frank Sinatra v uších. Na chodbách nikoho nepotkávám, všude je klid. Ještě pořád sedím v kanceláři, ale už se těším, až vypnu počítač, srovnám si věci na stole a takhle to tu na mě bude čekat do ledna.

Vánoce a zimu mám odjakživa moc ráda. Nevadí mi krátké dny, zmrzlé prsty ani červený nos, užívám si světýlka, svíčky, vůně jehličí a sněhu, mrazivého vzduchu... Pamatuju si, jak jsme ve škole měli psát o našem nejoblíbenějším ročním období. Nikdy jsem si nemohla vybrat, vždycky mi bylo "líto" těch ostatních. Všechno má přece něco do sebe, ne? S tímhle jsem se za těch 28 let dokonale sžila a dodnes si nemůžu vybrat to nejoblíbenější. Mám prostě ráda všechny, na každé se vždy těším a užívám si je.  

Proč si znepříjemňovat život něčím, co stejně nemůžeme změnit? Proč hledat nutně to oblíbené a neoblíbené, proč si zkrátka neužívat všechno, ať je to cokoliv? 

Naučila jsem se hledat ve všem něco pozitivního. Jedna moje kamarádka říká, že jsem "pořád v zenu" a myslí to jen v tom nejlepším. Prý. Říká, že nezná nikoho, kdo by měl pořád dobrou náladu a nestresoval se. Kromě mě. Což mě fakt těší, i když i mně dá někdy zabrat udržet si tuhle věčně happy náladu. Někdy si říkám, že jsem asi vážně "od přírody pozitivní" člověk a opravdu bych tohle přála každému. Zvlášť teď před Vánoci, kdy se všichni za něčím jen honí. Aby bylo dost dárků, dost uklizeno, dost jídla a všichni z toho byli dost šťastní a veselí. O tom to ale přece není, no ne?Abych tady ale jen nemluvila naprázdno a trochu shodila tu mojí stále skvělou náladu, musím říct, že letos je pro mě ten předvánoční čas abnormálně náročný. Sešlo se mi během pár dní hned několik pracovních večírků a svátečních obědů, nestíhala jsem vše, co jsem chtěla tak, jak  bych chtěla (rozuměj vůbec) a to je něco, co mě dokáže trochu vykolejit. Když mi věci nevychází tak, jak bych si představovala. Ne že bych byla nějaký šílený plánovač, který přesně ví, co a jak bude dělat 8. července příštího roku. Naopak, upřímně nevím, co bude za dva týdny a plánovat to nechci... Ale většinou mám nějaký náznak představy a jsem ráda, když se naplní. No a to se mi právě už déle jak dva týdny nedaří. Takže se vážně těším, že dneškem končí šílený kolotoč, během kterého jsem si téměř nestihla všimnout, že se dávno přehoupla polovina prosince a Vánoce jsou vážně tady.
A tohle celé mě letos (asi poprvé v životě) vážně přimělo zamyslet se nad tím, proč se všichni stresují tím, o čem si myslí, že je na svátky nejdůležitější zařídit a zajistit.

Proč kolem sebe stále častěji slyším "já Vánoce nesnáším, je to jen o tom stihnout uklidit a přežít ty davy v nákupních centrech", proč se z tak krásného času úplně vytratila ta hlavní myšlenka? Myslím, že všechno v životě je stres do té míry, dokud jste ochotní si to připustit a jako stres vnímat. 
Pojďte se tedy odprostit od těch "must do" věcí a zapomeňte na seznamy činností, které rozhodně musíte stihnout, protože přes to nejede vánoční vlak. On totiž pojede i tak a bude úplně jedno, jestli jste umyli okna a dokonale nazdobili 358 druhů cukroví. Pojďte si prostě jen užívat ten čas s lidmi, které máte nejradši a dělejte přesně to, co zrovna chcete. Ať už je to sledování pohádek, malování nebo vaření rybí polívky, hlavně mějte radost z každé minuty, kterou trávíte přesně podle vašich představ. Nedávno jsem četla jednu knihu, díky které jsem si ještě víc uvědomila jednu věc - většinou lidi tvrdí, že na něco nemají peníze, tak si to nemůžou dovolit. Co nám ale chybí mnohem víc a koupit to nejde, je čas. Je to strašný klišé, ale prostě ten čas, který strávíte s někým, něbo ho věnujete sami sobě, je nenahraditelný. Měli bychom být šťastní z toho, že máme krásnou příležitost trávit čas nejbližšími podle našich představ, ne se nechat otrávit škarohlídy okolo. Zážitky jsou to největší bohatství, co můžeme mít a dát. Uvědomte si to a žijte podle toho, nejen na Vánoce.

Krásné Vánoce!

V.  • Share:

You Might Also Like

0 thoughts