Do More of What Makes You Happy

By Veronika - 21:22Přemýšleli jste někdy nad tím, co vás v životě dělá šťastnými? Nemyslím taková ta klišé jako nový iPhone nebo dovolená na druhém konci světa, na kterou šetříte peníze i čas tři roky. Samozřejmě, že to jsou věci, ze kterých bych tu radost určitě měla i já. Mám spíš na mysli věci nemateriálního rázu.
Nedávno jsme se takhle nad sklenkami sklenkou vína (a že nad těma se dá probrat vážně spousta věcí) bavili o tom, co nás na našich životech štve, za čím se pořád ženeme a vlastně nemáme pocit, že to je právě TO, proč žít. Není to paradox?
Nechci tu nějak sáhodlouze rozebírat smysl života, od toho jsou jiné blogy. Ale myslím, že každý chce být v životě šťastný a dělat to, co ho naplňuje tím krásným pocitem blaženosti.

Proč dělat něco jen proto, že to od nás někdo očekává a ne proto, že jsme sami přesvědčení, že to dělat chceme?

Kdo taky nechce být šťastný 24/7? Přitom stačí málo. Nejrůznějších receptů na šťastný život je na internetu nepočítaně a určitě jste jich už pár četli. Ale, upřímně, změnilo to někomu z vás život? (Pokud ano, tak jsem ráda dvojnásob!) Já však nikoho takového neznám. Proto jsem si našla vlastní recept na šťastný život a vy můžete taky! Jak?

Pro mě je stěžejním bodem neupínat se na jeden velký cíl v horizontu tak vzdáleném, že to moc motivační není. Místo toho mám radost z drobností, které si můžu plnit v kratším časovém úseku. Jasně, že se taky snažím (opravdu se snažím) šetřit na dovolenou a další věci, které ten delší čas vyžadují. Proč ale nemít pár maličkostí, ze kterých se budu radovat mnohem dřív a třeba i několikrát? Někdy si na sobotní dopoledne naordinuju klid u kávy s knihou, jindy si jdu zaběhat, příště si zase koupím něco malého pro radost. Jedno mají všechny činnosti společné - mám z nich dobrý pocit a těším se na ně. A nevyčítám si je.
Stejné je to s cestováním, například. Kvůli práci opravdu nezvládám (bohužel) několikrát do roka vyjet někam na několik týdnů. I když představit bych si to uměla. Čekání na to nejdelší a zpravidla nejdražší dobrodružství si krátím několika malými a kratšími výlety. Využívám prodloužené víkendy co nejvíc to jde a vždy se snažím něco naplánovat. Vzhledem k tomu, že několik svátků v českém kalendáři připadá  na jarní a letní období, je to o to lepší. Otevírá se díky tomu spousta možností a k výletům do přírody to přímo svádí. Když připočítám fakt, že ve dvou lidech se dá celkem pohodlně spát v autě a všechno potřebné tak můžete mít pořád u sebe, dá se na ubytování ušetřit mnohdy největší náklad na cestu. Uznávám, že to asi není pro každého, ale pro to dobrodružství stojí za to se kousnout ;) Voilá, náklady na tři dny na cestách nemusí být o moc vyšší, než byste dali v Praze za obědy v restauraci a večery s přáteli v baru (takže dvě mouchy jednou ranou jsou zabité). Díky tomu se mám tak pořád na co těšit a o to přesně jde.
Postupem času jsem se naučila mnohem víc vážit si zážitků a času. Přesto, že si ráda udělám materiální radost, není to to, co před pár lety. A kdybych si měla vybrat buď jedno nebo druhé, moje volba by byla jasná. 

Nejdůležitější je ale dělat to, co vás samotné naplňuje, co vy sami chcete z vlastního přesvědčení. Ne proto, že to od vás někdo očekává a naléhá na vás.  Jen tak se budete nejen cítit, ale opravdu žít šťastně. 

Vnímejte drobnosti, díky kterým je váš život jiný, krásný. Nejde vždy o něco fyzického, materiálního. Ono je to totiž většinou právě naopak.V.


  • Share:

You Might Also Like

0 thoughts