Dolomites - Tre Cime, Lago di Braies

By Veronika - 18:00


Krásné letní pondělí! Už to vypadá, že jsem se rozhodla zpříjemňovat si (a doufám, že i někomu z vás) první den v týdnu novým článkem :) A dnes mám pro vás fotky z třetího dne v Dolomitech, kdy jsme se vydali na trek k Tre Cime a cestou zpět se znovu zastavili u jezera Braies.

Opět jsme se vydávali na místo docela brzy a to hned ze dvou důvodů - absence turistů a počasí. Předpověď byla všlijaká a jak určitě víte, v horách se to mění tak rychle, že jsme zvyklí se na ni moc nespoléhat. Anebo spíš počítat se vším. Samozřejmě jsem už tři týdny před tím kontrolovala webkamery, tak jsem věděla, že nahoře bude ještě zbytek sněhu. Po předchozím dni na Secedě jsem byla docela optimistická, byly tam sice zbytky, ale nic zásadního a hlavně celou dobu bylo přes den dost teplo i ve 2500 metrech. I tak jsme ale zabalili ještě další mikiny, teplejší bundy, opět natřeli "padesátkou" a jeli.


První překvapení nás čekalo kousek za odbočkou z hlavní silnice na Rifugio Auronzo, kdy na nás po pár serpentinách vykoukl zákaz vjezdu. Nechápali jsme proč, ale protože zákaz byl na parkovišti, měli jsme alespoň kde nechat auto a o další cestě jsme se rozhodovali asi tři vteřiny. Kromě silnice totiž k chatě Auronzo vede i trail, ten byl ale už na první pohled buď pod sněhem, anebo bychom se museli klouzat po blátě. Takže jsme se vydali o něco málo delší, ale za to o hodně pohodlnější cestou právě po silnici. Nejdřív to byla pohoda a po asi dvou kilometrech jsme zjistili, proč ten zákaz vjezdu - projet tím mokrým sněhem by měl problém i traktor. Nevadí, šli jsme dál, občas se trochu propadali a trochu si nabrali do bot, ale nebylo to nic náročného.

Druhé a o hodně nemilejší překvapení nás ale čekalo u chaty, odkud je krásně vidět trail okolo Tre Cime. A ten byl taky pod sněhem, což v tom kopci není úplně příjemné, protože prostě nikdy nevíte, kdy to uklouzne, nebo se to s vámi utrhne. Udělala jsem pár fotek, porozhlédli jsme se po liduprázdném okolí a rozhodli se to zkusit dál. Obcházeli jsme ty nádherné hory, sluníčko nás hřálo pálilo a mraky v kontrastu s azurovým nebem vytvářelo úžasnou atmosféru. Až na pár mraků, které se k nám hnaly z protějších hor před údolí. Podle radaru to vypadalo neškodně, když jsme ale viděli, jak se pomalu tmavnoucí a od pohledu těžká oblaka přelévají přes vrcholky, rozhodli jsme se asi v půli cesty raději vrátit k Rifugio Auronzo, dát si něco k jídlo a zkusit Tre Cime obejít z druhé strany. No a to se ukázalo jako ještě horší nápad, protože po dvou šílených sněhových polích, kdy jsme se propadali opravdu po kolena, byla cesta dokonale zasypaná tajícím sněhem a nebyla vlastně vůbec vidět. Se skřípajícími zuby jsme se zase vydali zpět k chatě s tím, že tohle je prostě neúspěch, protože jsem skoro vždycky došla tam, kam jsem měla v plánu :D Ale tady zkrátka jednou zvítězil rozum a já vám říkám, že se tam ještě letos vydám znovu a prohlédnu si tu krásu i z druhé strany. 
I tak jsem moc ráda, že jsme rozhodli právě pro tato místa, protože to vážně stálo za čvachtající boty, spálenou pěšinku ve vlasech a propocená trička.
Jo a nakonec samozřejmě nepršelo ani nesněžilo, takže jsme to klidně mohli hecnout, žejo.


Cestou zpátky jsme se zastavili ještě u Lago di Braies. Prvně jsme tam jeli hned v pátek po tom, co jsme se ubytovali, ale protože začalo pršet, moc jsme z toho neměli a jezero si ani neobešli. Tentokrát jsme ale měli větší štěstí a mohli se pokochat nádhernou modrozelenou barvou vody, která pod slunečními paprsky mění barvu před očima. Se zasněženými vrcholky hor nad jezerem to byl vážně pohled, na který se nezapomíná.


Jak už jsem někde několikrát psala, Itálii mám moc ráda a po tom, co jsem do teď znala hlavně moře, nějaká města a trochu jiný ráz zdejší krajiny, jsem se znovu zamilovala do její další tváře. Dolomity tak můžu vážně jen doporučit, každý si tu najde to svoje a ať už chcete jít na lehkou procházku nebo náročný trek, možností budete mít opravdu spoustu.

Co vy a Itálie? Mám sice další tipy na výlety v Dolomitech, ale pokud byste věděli o něčem nevšedním, podělte se :)


V.  • Share:

You Might Also Like

0 thoughts