Sweden - Abisko

By Veronika - 8:30


God morgon! Konečně jsem zpět v plné polní a budu mít zase čas se věnovat blogu. Jak jste se měli?
Září bylo nejvíc z celého roku věnované cestování, jak už to tak u nás bývá. Tedy ne nejvíc co se týče destinací, ale času. Pravidelně si totiž děláme nejdelší volno právě v září, když se celá Evropa hodí zase trochu do podovolenkového klidu a my tak máme klid na to naše :)
Letos jsme se vydali opět na sever. Což se tak nějak čekalo a od ledna jsme řešili jen konkrétní zemi, kam vyrazit. Už minulý rok cestou z Lofot jsem v autě vyplácala všechna data na hledání informací o Švédsku, takže to nakonec nedopadlo jinak. Ale to bychom nebyli my, abychom se z dalšího výletu daleko za polární kruh nesnažili dostat co nejvíc. Takže jsme si naplánovali Švédský park Abisko a dál pak v Norsku ostrov Senja, město Tromsø a díky počasí jsme se dostali znovu na dva dny i na Lofoty. Všechno ale popořadě :)Do Abiska jsme dorazili pozdě večer po tom, co jsme strávili asi hodinu pozorováním a focením zvířat u Kiruny. Já nevím, ale my když potkáme i obyčejné ovce, tak jsme z toho tak unešení, že jsme schopní u nich strávit půl dne. Kdo byl na severu, tak ví, jak cestování po místních silnicích (dálnicích?) vypadá - jsou jen úzké, široko daleko nic, ale ve většině případů ve velmi dobré kvalitě a moc aut taky nepotkáte. Švédsko má ještě oproti Norsku výhodu vyšší povolené rychlosti a absenci poplatků za dálnice. Což nám za dva týdny ušetřilo cca tři tisíce korun, o něco dražší byla ale nafta, takže... je to vlastně skoro jedno. Cesta Norskem je rozhodně hezčí - všude fjordy, hory, oceán a tudíž byste pořád zastavovali na focení. To ve Švédsku moc není, tam prostě jedete. Za to ale i 130. Záleží tedy na vaší preferenci. 

Po hodinovém šišlání na soby jsme tedy přes Kirunu, která tedy moc zajímavá není, jeli asi hodinu dál směr Abisko. Tam jsme zastavili na prvním parkovišti, které mělo skvěle zařízené toalety (rozuměj vytápěné, s teplou vodou, ubrousky, mýdlem... ráj? Téměř ano.) a připravili jsme postel. Doslova postel, přesto, že jsme neměli klasický karavan - díky vestavbě Cool UniVan jsme si užívali dva týdny komfortu v autě, které je pořád kvalifikované jako osobní. What else! Co víc? No, už jen polární záři, na kterou jsme opět měli štěstí (už nevím, komu děkovat) hned první večer za polárním kruhem. A tak jsme hodinu a půl stáli na parkovišti spolu s dalšími asi šesti lidmi a nevěřili vlastním očím.Druhý den ráno nás místo budíku vzbudila bouřková výstraha. Taky dobrý, to to pěkně začíná. Nasnídali jsme se a za lehkého mrholení jsme se šli podívat do místního turistického centra, kde jste si mohli přečíst vše o stezce Kungsleden, na nástěnce najít spolucestovatele, nebo třeba jen někoho, kdo vás pak hodí někam na vlak. Počasí nevypadalo nic moc, ale řekli jsme si, že když už jsme tady, tak přece nepojedeme prostě dál kvůli pár kapkám. Oblékli jsme se tak, abychom zvládli i větší déšť a vyrazili. Vesmír nás asi chtěl odměnit za odvahu (haha), tak jsme po asi půl hodině cesty začali sundavat bundy a čelenky a z mraků na nás začaly vykukovat vrcholky majestátních okolních hor i slavná Laponská brána. 

Nakonec se udělalo opravdu krásně teplo a my jsme si tak mohli projít alespoň pár kilometrů slavné Kungsleden se sluníčkem v zádech. Nejednou jsem si vzpomněla na Toma, který prošel Pacific Crest Trail a snažila se představit si, jak se asi musí člověk cítit na začátku cesty, která trvá několik tisíc kilometrů.
Musím říct, že Švédská příroda pro mě byla něčím zvláštní, možná jsem po zkušenostech z Norska čekala něco jiného. Asi ale nemusím zdůrazňovat, že když si tak jdete tou divočinou, vedle vás se pase sob a na druhé straně šumí vodopád, připadáte si tak malí a nic jiného najednou neexistuje. Zkrátka, jako čistička hlavy je to vážně to nejlepší. Kromě hor jsme se v Abisku prošli taky k jezeru Tometräsk, ke kterému se dá jít podél soutěsky a vidět tak zase trošku jinou tvář parku. 
Kam jsme jeli dál? V Norsku jsme strávili další týden a užili si i den v krásném Tromsø, tak stay tuned :) 
Úspěšný start do nového týdne!


V.
  • Share:

You Might Also Like

0 thoughts