Jak to přežít?

By Veronika - 8:30


Přesně za týden je to tady. Od samého rána budeme běhat kolem bramborového salátu, zdobení stromku, někdo ještě po obchodech kvůli posledním dárkům... Stres? Pro někoho určitě. Musí to tak ale nutně být? Proč se dobrovolně necháváme zahnat do kolotoče, ve kterém být vůbec nechceme? Je to jako s čímkoliv jiným - všichni kolem říkají, že to tak je, tak to tak prostě bereme a jsme tak trochu líní přemýšlet o tom, že si to můžeme udělat úplně jinak. Pokud chceme.
Už je to pár let, kdy jsem se rozhodla, že si věci budu dělat po svém. Budu je dělat tak, jak sama cítím a chci a nenechám se ovlivňovat společenskými stereotypy a škatulkami. I když se o to stále dost lidí snaží. Chápu, že pro každého to není jednoduché a bohužel pořád hodně lidí dá víc na to, co si o nich myslí ostatní, než na to, co si o sobě myslí sami. A tak bydlí v bytech, ve kterých se jim nelíbí, setrvávají ve vztazích, ve kterých nejsou šťastní, chodí do práce, která je nebaví.... jen proto, že nechtějí jít proti proudu a možná na sebe zbytečně upozorňovat. Proč? Být v některých ohledech trochu sobecký je téměř nutnost, jinak se z toho snadno zblázníte. Anebo prostě jen nebudete opravdu šťastní.
Kolem Vánoc slyším spoustu svých přátel říkat, že svátky nemají rádi, přijdou jim zbytečné, je to ten stres a povyk kvůli jednomu dni... No, možná ano. A jistě jsou lidi, kteří zrovna Vánoce nikdy neměli rádi (a není to špatně), tak je prostě ignorují dál. Na druhou stranu si ale myslím, že hodně lidí si ten stres vytváří úplně samo a vůbec by to tak být nemuselo. Za chorobné odkládání všeho na "až pak" rozhodně nemůžou Vánoce, co si budeme povídat.
Pokud ale hledáte způsob, jak si (jakékoliv) svátky užít, trochu vypnout, nebo si zkrátka jen udělat trochu jiné a víc v pohodě, mám pro vás pár tipů.


Čtěte.
A ne jen tak něco. Před pár lety jsem si naprosto zamilovala motivační knihy. Nebo knihy o sebevzdělávání, tipech pro lepší život - je vlastně jedno, jak je nazvete. Mají ale dokonalou vlastnost vtáhnout vás a donutí vás se alespoň na chvilku zamyslet. A třeba i něco opravdu změnit. Pro toto období mám oblíbenou knihu o hygge. Nejen, že vás naladí na vlnu klidu a domácí pohody, ale hlavně vás přiměje přemýšlet na zbytečnostmi dnešního až příliš materiálního světa. A uvědomit si, že jsou mnohem důležitější věci, než dokonale umytá okna, dvacet druhů cukroví a co nejvíc dárků. Řekla bych, že v období svátků je to zamyšlení se nad opravdovými hodnotami nejdůležitější věcí. A navíc, čtení obecně vás donutí na chvíli se zastavit. Takže dvě mouchy jednou ranou!

Cestujte.
Znám lidi, kteří se kolem 20. prosince seberou a odjedou pryč. Někam na druhý konec světa, za dobrodružstvím. Stráví svátky naprosto netradičně - třeba ve stanu pod Kilimanjarem. A proč ne? Pokud je to to, co byste dělali mnohem radši, než míchání rybí polévky, udělejte to. Ať už budete pryč dva týdny nebo dva dny, za účelem Vánoce "přeskočit" nebo si je užít třeba jen s drahou polovičkou trochu jinak a jinde, bude to stokrát lepší, než když se budete snažit svátky přetrpět po nutných návštěvách rodiny. I když se téměř stoprocentně setkáte s nepochopením, stojí to za to, protože vy z toho budete mít radost a hlavně, je to váš život. Ostatní to zkrátka musí brát jako hotovou věc.

Buďte spolu.
Pokud je přítomnost vaší rodiny a nejbližších to nejdůležitější, vykašlete se na všechno ostatní. Nazdobte stromek, udělejte si svařák, pusťte si pohádky a prostě si užívejte, že můžete být spolu. Neřešte, co všechno jste nestihli připravit, umýt, zařídit. Určitě jste už zažili ten pocit, kdy jste rozbalili dárek, který cenově absolutně neodpovídal tomu, který jste vymysleli vy. Tak si prostě udělejte si Vánoce bez dárků, pokud cítíte, že to je to, co vás ve výsledku stresuje nejvíc. A o tom to přece není, ne?

Nepřikládejte zbytečně velkou důležitost věcem, které ji nemají. Užijte si konec roku přesně tak, jak sami chcete :)

V.
  • Share:

You Might Also Like

0 thoughts