Stockholm - part 1

By Veronika - 8:30


Stockholm byl na mém bucketlistu docela dlouho. Skandinávii jsme si zamilovali s mužem oba a tak jsme se po několikatýdenním objevování oblastí daleko za polárním kruhem konečně rozhodli zabookovat letenky i o něco blíž.
Termín padl na prodloužený víkend v polovině ledna. Paradoxně jsem neměla strach ze zimy, ale spíš z počasí jako takového - aby nepršelo, nesněžilo jako blázen a podobně. A musím říct, že jsme opět měli neuvěřtelné štěstí. Výlet jsme plánovali tři měsíce předem, takže to se počasí odhadnout opravdu nedá... Každopádně až na jeden den, kdy bylo pod mrakem, jsme měli azurové nebe, hřáli se pod paprsky zimního slunce a užívali si doslova mrazivou zimní pohádku.

Hned po příletu jsme si zařídili kartu na MHD, na kterou jsme si koupili třídenní jízdenku a mohli tak jezdit neomezeně, jak jsme potřebovali. Vzhledem k tomu, že jsme bydleli trochu dál od centra, se to vážně hodilo. Protože ve Švédsku je obecně všechno téměř třikrát dražší než u nás, rozhodně doporučuji raději tuhle formu "lítačky", než kupovat jednotlivé jízdenky. Tuším, že už při počtu šesti jízd se dostanete na cenu 72 hodinové jízdenky, která je ale neomezená. A to se vyplatí.
Naprostá většina zajímavých míst, muzeí a krásných obchodů budov je v pohodlné pěší vzdálenosti, občas je ale fajn ušetřit čas a přesunout se rychleji z bodu A do bodu B. I tak jsme každý den nachodili kolem 15 kilometrů, obrázek si tedy můžete udělat sami.


Protože jsme sledovali předpověď počasí, první den jsme se rozhodli strávit ho v podstatě celý venku. A ne jen tak někde, ale ve Skansenu, který nás naprosto uchvátil. Nenapadlo mě, že tam strávíme opravdu půl dne. Do původních domů ze začátku 19. století, které sem byly dovezeny z různých koutů Švédska, se můžete i podívat a průvodkyně v dobových kostýmech vám rády povykládají, co k čemu sloužilo a jak lidé tehdy žili. Přesto, že postupem věku přicházím stále víc na chuť muzeím a sebevzdělávání (už bylo na čase), skanzeny mě bavily vždycky právě pro jejich autentičnost a vlastně takové to že si to můžete "osahat".
Součástí tohoto muzea je i zoo, tedy akvárium a samozřejmě zvířata žijící ve skandinávii. Skoro hodinu jsme tak strávili pozorováním vlků, losů a sobů. Zvířata milujeme a po tom, co jsme měli možnost je několikrát zahlédnout ve volné severské přírodě, k nim máme o to vřelejší vztah.

Zima nás pak zahnala na oběd, kde jsme si nemohli dát nic jiného, než tradiční masové koule s brambovou kaší a smetanovou omáčkou v restauraci Sjöcafeet. Při jídle jsme se kochali zapadajícím sluncem osvícenými domy na protějším břehu a já jsem si připadala trochu jako v Praze :)
Po setmění jsme se vydali do čtvrti Norrmalm, která je plná restaurací, obchodů a obchodních domů a samozřejmě jsme to nemohli jen tak bez zastávky prosvištět, že. Každý, kdo má rád hezké věci a u nás mu chybí některé značky, nebo se prostě jen chce potěšit pohledem na designové kousky nejen do bytu, se jistě zaraduje. Ve Skandinávii zkrátka nejde přehlédnout, že si místní lidé moc rádi zútulňují interiér a jsou ochotní za to zaplatit. Ne vše je ale drahé a výhodou je spousta obchodů, kde sice nenajdete kousky od vyhlášených značek, zato si ale můžete odvézt něco z místní výroby a za podstatně nižší cenu, než jsme zvyklí v Česku. Není se pak čemu divit, že Skandinávcům se tak snadno utrácí :) Nejen v módě si tak seveřané drží svůj vysoký standard a možná bychom se od nich měli naučit, že materiální radosti můžou pomoci i ke klidu duševnímu. Znáte to určitě sami, když přijdete domů k někomu, kdo nad věcmi přemýšlí a pořizuje je účelově, cítíte se tam mnohem lépe, než v nesourodé místnosti. Přesně to ráda zdurazňuji i co se týče oblékání - nic není tak povrchní, jak se na první pohled může zdát. To by ale vydalo na samostatný článek :)


Druhý den jsme se vydali na procházku k radnici a do Gamla Stan. Uličky jako kolem pražského Staromáku, jen ještě o něco útulnější, plné roztomilých kaváren a pekáren, ze kterých vás svou vůní lákají skořicoví šneci na typickou švédskou Fiku. Jestli jsem v Itálii měla pocit, že si nikdo neumí užívat život víc, Švédové jim tedy rozhodně šlapou na paty :) Další věc, ze které bychom si měli vzít příklad je naučit se trochu víc zvolnit, užívat si chvíle s rodinou a takové to nic nedělání. Zkrátka naučit se jen tak být.Příště vám ukážu fotky z Vasamuseet, ranní radnice a čtvrti Södermalm, tak stay tuned!


  • Share:

You Might Also Like

0 thoughts