Stockholm - part 2

By Veronika - 8:30


Sobotní odpoledne, zamrzlé moře a seznam must-see míst stále nekonečný. Procházíme se starým městem Gamla Stan a po několika kafích hodinách se už těšíme do tepla. A to jsme si v následujících hodinách neměli užít nikde jinde, než ve Vasamuseet. Téměř čtyři sta let stará loď, která se potopila na své první plavbě po kilometru a půl? Ano, prosím! Troufnu si říct, že něco takového jen tak někde neuvidíte a i když nejsem zrovna námořní nadšenec, jsem opravdu ráda, že jsem tenhle skvost viděla a návštěvu rozhodně ráda doporučuji. Jen na focení si vezměte raději stativ :D Z muzea jsme si šli rovnou na skvělé burrito a pak už jen prokecali večer u sklenky vína.


V neděli jsme si opět užívali neuvěřitelně krásného počasí a slunce nízko nad obzorem bylo důvod, proč jsme se k radnici vydali znovu. Pohled na moře a protější břeh skrz podloubí je prostě úžasný a zkrátka jsem nemohla odjet bez fotky radnice s azurovnou oblohou a bruslaři.
Další bod v plánu byla část Södermalm. A protože je Stockholm opravdu doslova plný krásných obchodů a každá třetí výloha vás donutí zastavit se a alespoň nakouknout dovnitř, nemohli jsme vynechat švédskou obdobu Book Therapy. Nemusím asi říkat, že kdybychom neletěli letadlem a nehlídali každé kilo, byla bych o pár tisíc korun lehčí.
Jednou z dominant městské části je určitě Sofia kyrka, jejíž pudrová barva krásně vynikla v odpoledním slunci. Kostel je vážně roztomilý a i když se to z fotek nemusí zdát, je docela malý. V bezprostředním okolí můžete opět vidět původní švédské barevné domky, které jsou tak roztomilé :)
Na poslední jídlo před odjezdem na letiště jsme si zašli opět na masové koule, tentokrát do vyhlášené restaurace Meatballs for the People, kde doporučuji udělat si rezervaci předem. My jsme přišli rovnou z ulice a obsluha nám byla schopna zařídit místa až na čas o hodinu později. V mezičase jsme si prošli čtvrť, udělali pár fotek a pak už s kručícími žaludky skoro běželi zpátky. Super taky je, že si můžete vybrat z několika druhů masa, ze kterého vám koule připraví - já jsem zůstala u hovězích, muž si ale dal maso z losa. Kromě klasické varianty s brambovou kaší si zde můžete dát i špagety a zkusit tak i něco trochu neobvyklého.


Jak jsem říkala, Skandinávii jsme si zamilovali oba a opět jsme si čas ve Švédsku skvěle užili. Po dobrodružství z hor a fjordů jsme chtěli vidět zase jinou tvář severu a to se nám povedlo. Množství památek, nádherných míst a staveb, výhledů a muzeí dokonale pohltí každého nadšence městského životního stylu a nepřestane vás udivovat. Ve Stockholmu jsme strávili tři dny a myslím, že abychom si prošli alespoň to nejznámější, strávili bychom zde určitě minimálně týden. V polovině ledna bylo město příjemně prázdné, na davy lidí, které známe z Prahy a jiných měst, jsme nenarazili, což bylo příjemné překvapení. Asi nikoho nepřekvapí moje přesvědčení, že se sem rozhodně ještě jednou podívám :)


Byli jste v některém skandinávském městě? Nebo které jiné vás uchvátilo? Ráda se nechám inspirovat na některou z dalších cest :)


  • Share:

You Might Also Like

0 thoughts