Vaše rozhodnutí jsou jen vaše

By Veronika - 19:00


Setkáváme se s tím každý den. Rozhodneš se uběhnout maraton? Fajn, tak do toho. Nebo se ti zrovna dnes nechce dělat vůbec nic? Taky fajn, tvoje věc. Nemusíme přece neustále vymýšlet zdůvodnění, naopak je to docela unavující. Jak pro ostatní, kteří si stejně vždycky vezmou jen to, co se jim bude hodit, hlavně ale pro nás. Zkrátka fakt, že něco chci nebo ne, je dostačující sám o sobě :)
Proč se tedy dobrovolně podřizujeme diktátu společnosti a necháváme předsudky ostatních, aby nás ovlivňovaly? Čím jsem starší (a čím blíž jsou moje třicáté narozeniny), tím víc je mi jedno, co si kdo myslí o tom, co dělám a jak se rozhoduju. Mám teď teda na mysli takové ty normální, každodenní věci, rozumíme si :) Ale díky alespoň pro mě docela zásadnímu rozhodnutí, které jsem udělala před pár měsíci, jsem si znovu uvědomila, jak společnost okolo nás vnímáme zkresleně. Takové to když čekáte, že vás ostatní zavrhnou, pomluví, nepochopí... a nakonec se setkáte s pravým opakem. Znáte to? Mě to moc příjemně překvapilo a říkala jsem si, jak často jsou naše strachy naprosto neopodstatněné a bojíme se úplně zbytečně. Bohužel právě tenhle bezdůvodný strach z reakce okolí je nejčastějším důvodem, proč něco nakonec vůbec neuděláme, i když bychom sami chtěli. A teď nemám na mysli vzít si na sebe leopardí sukni :)

Tím se dostávám i k dalšímu nešvaru v podobě začátku vět "Už máš věk na to,..." a "Neměl/a bys už...?" Neměla. Nevím, kdo o tomhle rozhoduje, ale asi ví o našem životě víc, než my sami. Znepokojující, že? Zkrátka ať si každý se svým životem naloží tak, jak uzná za vhodné, jeho smysl totiž spočívá pro každého v něčem jiném. Někdo chce velký dům a spoustu dětí, někdo pomáhá starým lidem, dětem, pejskům, jiný zase cestuje, nebo se věnuje kariéře. Měli bychom být víc tolerantní k tomu, že ne všichni mají priority nastavené stejně. Co je pro někoho důležité, je pro jiného okrajem jeho zájmu a naopak. Tak to prostě je a nám nezbyde, než to akceptovat. A netrápit se tím :)

Nemusíme přece nikomu vysvětlovat svá rozhodnutí a přesvědčovat okolí o našich důvodech. Navíc pokud to někdo nemá stejně, nejspíš to nepochopí. Dokud si toto sami neuvědomíme, nikdy se toho nezbavíme a do konce života budeme jen hledat vysvětlení pro naše vlastní činy. Přitom nejlepší důvod k tomu cokoliv ve svém životě udělat/neudělat/změnit je to, že prostě my sami chceme.  • Share:

You Might Also Like

0 thoughts