Love Yourself

By Veronika - 8:00


Dnešní doba na nás klade neuvěřitelné nároky. Zvláště ženy by měly ideálně zvládat hned několik životních rolí (a samozřejmě všechny perfektně a zároveň) - být skvělou kamarádkou, hodnou dcerou, výbornou matkou, nikdy neunavenou milenkou, svědomitou hospodyňkou, pracovat do úmoru, protože každý je teď děsně busy a nehodí se říct, že v práci místo mailů čtete knihu. Dokonalost se na nás zkrátka valí ze všech stran a sítí. Schválně si sáhněte do svědomí (a svého instagramu) a podívejte se, kolik sledujete fitnessek, modelek nebo influencerek. A řekněte si zcela upřímně, co vám to přináší. Motivaci? Udělá vám fotka dokonalého výhledu z hotelového balkonu hezčí den? Perfektně vypadající večeře na ještě perfektněji nastylovaném stole vás přiměje uvařit si taky něco podobně lákavého? Možná ano. Alespoň občas. Většinou si ale uvědomíte, že váš život není tak krásný a plný nádherně vypadajícího jídla, dokonale sladěného bytu a dětí, které dělají jen to, co vy chcete. Přesto, že všichni víme, že každá fotka na sociálních sítích není skutečným odrazem reality, stejně to v nás hlodá. Měla bych víc cvičit, lépe se oblékat, víc pracovat, víc cestovat, víc tohle a víc tamto... A aby toho nebylo málo, začneme náš vlastní život vnímat jako nezajímavý a v podstatě neúspěšný jen proto, že nemáme to, co ta holka na instagramu. Přehnaně se srovnáváme s fikcí, kterou si dobrovolně pouštíme do života v nezdravé míře a získáváme pocit, že ke štěstí potřeujeme něco úplně jiného než to, co máme.
Možná ano. Možná, že si někdo uvědomí, co chce od života díky nějaké síti. O to lépe.


Častěji se ale stane to, že začneme bagatelizovat vlastní úspěchy, podceňovat se a upozorňovat na své chyby nejen sebe, ale i své okolí. Není to škoda?

Mám kolem sebe tolik úspěšných lidí. Každý je výjimečný v něčem jiném a ve své blízkosti si je držím nejen proto, že se s nimi skvěle povídá nad skleničkou vína a dokážeme se hodiny smát jednomu vtipu. Důležité je i to, že mě motivují k tomu být lepší v těch "běžných" věcech. I přesto, že oni sami často netuší, v čem ostatní vidí jejich sílu. Určitě kolem sebe taky máte někoho, koho za něco obdivujete - ať už je to překonání těžké životní situace, zvládnutí sportovního výkonu, nebo dosažení skvělého pracovního úspěchu. Řekněte jim to. Lidé totiž mají často tendeci soustředit se na to, co nedokázali a nepřipouštět si, že mohou v něčem být dobří. Dosažení jednoho stanoveného úspěchu není dobré brát jako další krok, jako že "vlastně o nic nejde, mám před sebou spoustu dalších věcí". Zastavte se na chvíli a užijte si ten pocit, že jste dokázali něco, o co jste nějakou dobu usilovali. Uvědomte si, že míra úspěchu není závislá na jejich počtu.

Jiná tolik běžná věc, se kterou se setkávám i u lidí, kteří jsou pro mě vzorem, je snižování se před ostatními. Stará známá rada je, že byste o sobě před lidmi měli mluvit tak, jak chcete, aby vás vnímali. A asi nikdo z nás nechce být považován za věčně nespokojenou bytost, která akorát zahrne okolí tím, jak je špatná v tomhle a chtěla by změnit to či ono, ale nemá na to sílu. 

Víte, že naprosté většiny vašich "nedostatků" by si okolí ani nevšimlo, kdybyste se o nich nezmínili? 

Každý máme něco, co na sobě nesnášíme, chceme změnit a na co nejsme hrdí. A všichni si o tom občas potřebujeme s někým promluvit, zeptat se na radu a podobně. Myslím ale, že je škoda mluvit o svých nedostatcích už při pozdravu. Ne nadarmo se říká, že láska ostatních začíná u lásky k sobě samému. Zkrátka je fajn uvědomit si, kolik máme nejen chyb, ale i dobrých vlastností, v čem vynikáme a za co nám naši blízcí nejčastěji děkují. Pomůžete i o půlnoci kamarádce po rozchodu? Podpoříte ji i v situacích, které třeba sami neznáte a nejste si jistí, jak na ně reagovat? Jdete s mužem na zápas ve sportu, který vás vlastně nebaví? Jo, přesně o tom mluvím :)

Motivace je super věc a všichni ji potřebujeme. Udržujte si u těla tu nejlepší, jakou můžete a eliminujte ty, kteří vás akorát vysávají a pěstují ve vás pocit méněcennosti. To platí jak v životě, tak na sociálních sítích. A mějte se rádi :)  • Share:

You Might Also Like

0 thoughts