Albánie - Apollonia, Krujë

By Veronika - 8:48


Poslední (uff) článek ze zářijové Albánie. Vzhledem k tomu, že nejčtenější článek z poslední doby byl ten poslední, tedy outfitový, si asi většina z vás oddechne, že už přestanu prudit s cestováním. Ale jen na chvíli! Pokud vás to tedy rozčiluje, tak se předem omlouvám a asi můžete rovnou odejít :)

Poslední dny v Albánii jsme věnovali opět památkám, kterých je v této zemi opravdu nesčetně, jak můžete vidět. Cestou z Beratu jsme se tak zastavili ještě v Apollonii, kam jsem se opravdu těšila. I díky tomu, že jsme na místo přijeli hodinu před zavíračkou, byla v prostorách muzea poslední skupinka Francouzů a jinak opět nikdo. To je něco, co jsme si na Albánii zamilovali opravdu okamžitě - absence turistů. Uvidíme, jak to bude vypadat za pár let, až tenhle skvost jižní Evropy objeví i zbytek světa. Město Apollonia bylo založeno řeckými kolonisty kolem roku 855 př. n. l. a proto je na ní, stejně jako téměř všude v jižní Albánii, velmi znát vliv řecké kultury. Tradiční antické tvary, vysoké sloupy a světlé fasády, zkrátka všechno, na co můžete narazit právě v Řecku. Ve své době byla Apollonia jedním z nejdůležitějších měst středomořského světa - byla zde filozofická škola, ty nejhonosnější budovy i kulturní místa. Dodnes tu můžete vidět zbytky knihovny, amfiteátru, radnice nebo třeba mozaikový dům s fontánou.  Už jsem to tu psala, ale ruiny měst a hradů mám nejradši, jsou opravdu mystické a popouští uzdu fantazii. Spolu se západem slunce a liduprázdnem jsme si tak v klidu užili asi dvě hodiny procházením zbytků města, nahlédli jsme do kostela, do muzea s dochovanými antickými sochami, nádobami a pomůckami a užili si tu úžasnou atmosféru. Řekla bych, že je to vážně romantické místo :)


Poslední den před cestou zpět domů jsme se vydali už jen kousek od Tirany, kde jsme trávili poslední dny - na hrad Krujë. Skalní pevnost, kde najdete i tradiční kulla, tedy věž krevní msty, nebyla nikdy úplně dobyta nepřátelskými vojsky a tak se po právu stala doslova symbolem hrdé země. V areálu pevnosti a hradu najdete, typicky pro Albánii, zbytky mešity i kostel. Téměř vedle sebe. Znovu si musíte uvědomit, jak snadno mohou existovat dvě odlišné víry na jednom místě.
Cestou k pevnosti se určitě zastavte na místních trzích, kde si kromě krásných ručně vyráběných dřevěných produktů, výrobku ze stříbra nebo drátů můžete koupit třeba i bustu Lenina. No, proti gustu... originální doplněk to jistě bude.


Albánie nás jen příjemně překvapila. Měli jsme očekávání, něco málo si přečetli a dohledali na internetu, připravili se na hodně netradičních setkání, dojem v nás ale tahle země nechala jen pozitivní. Albánci jsou opravdu milí a pohostinní, rádi vám pomohou a popovídají si, i když jim nerozumíte a oni vám taky ne. Řidiči jsou to svérázní, v tomto ohledu se určitě obrňte :) Jsou ale prostě zvyklí pravidla dodržovat tak nějak po svém a vlastně to funguje bez problému. Když si na to zvyknete a odhodláte se být taky trochu drzí, jistě si najdete i to pozitivní. Pokud milujete krásnou přírodu, chcete se jeden den projít po horách a druhý den se vykoupat v moři, vidět nádherné památky a neuvěřitelné výtvory lidské civilizace, jeďte na Balkán.

V.

  • Share:

You Might Also Like

0 thoughts